poniedziałek, 26 marca 2012

Próba eksmisji zablokowana! Relacja z wydarzeń 24-26.III


W sobotę 24 marca, dzień po 2-tysięcznej demonstracji w obronie squatu „Elba” w Warszawie, ogłosiliśmy otwarcie nowego, niezależnego ośrodka o nazwie „Centrum Społeczne Przychodnia”. Konferencji prasowej z udziałem działaczy warszawskiego ruchu squatterskiego towarzyszył piknik, dyskusja o przyszłości miejsca, oraz wspólne prace porządkowe na terenie squatu. Okupacja budynku dawnej przychodni wpisuje się w kontekst walki o nowy charakter miasta. Z jednej strony, w Warszawie jest ok 30.000 tys pustostanów, a z drugiej wciąż brakuje budynków na inicjatywy kulturalne, społeczne i przestrzenie mieszkalne. Poświęciliśmy czas, energię, siły i środki, by z działań w pustostanie po dawnej przychodni mogli korzystać Warszawiacy i Warszawianki z różnych środowisk. Nie oczekujemy wsparcia finansowego od miasta, czy sponsorów, dążymy do samoorganizacji i niezależności.

Działania w „Przychodni” kontynuowaliśmy w niedzielę, 25 marca. Zorganizowaliśmy wspólny obiad dla sąsiadów i projekcję filmu pt. „Burżuazja wraca do centrum”. Tematyka filmu dokumentalnego doskonale obrazowała sytuację przychodni. Socjolodzy i urbaniści od lat obserwują, jak dzielnice centralne przeznaczane są dla elit, kosztem mniej zamożnych mieszkańców, których wyrzuca się z centrum podwyżkami czynszów. Zjawisko to widać wyraźnie na przykładzie Śródmieścia. W przeciwieństwie do władz Warszawy, pojmujemy miasto jako wspólnotę, a nie prywatną własność deweloperów i instytucji.

W poniedziałek ok. 10 rano oddziały policji próbowały wtargnąć na teren budynku. Po nieudanej próbie rozwiercenia zamków, osoby przebywające w środku zabarykadowały się, weszły na dach, a funkcjonariusze otoczyli teren przychodni. Interwencja odbyła się na wniosek Zarządu Gospodarki Nieruchomościami. W ciągu kilkunastu minut od pojawienia się policji na miejscu zaczęły się zbierać osoby solidaryzujące się okupującymi. Rozmowy z przedstawicielami władz trwały mniej więcej do godziny 15-ej. Burmistrz śródmieścia, Wojciech Bartelski zaoferował spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 27.III o godzinie 13.00 przy ul. Nowogrodzkiej 43. W trakcie oczekiwania na wyniki rozmów, doszło do przepychanek z policją. W wyniku działań funkcjonariuszy kilka osób zostało poturbowanych, a dwie brutalnie zatrzymano. Policja po raz kolejny nie stosowała się do przepisów. Użyła środków zupełnie nieadekwatnych do zagrożenia, bez podstaw usunęła protestujących sprzed budynku, nie podawała podstaw prawnych, ani przyczyn interwencji. Po spisaniu (przez kraty) kilku osób, policja o godzinie 18-ej opuściła teren wydarzeń. Po udanej blokadzie eksmisji została zorganizowana demonstracja solidarnościowa z zatrzymanymi.

Mimo represji, nadal zamierzamy tworzyć 'Przychodnię' i nie rezygnujemy z naszych planów. Opowiadamy się za demokracją uczestniczącą, oraz wspólnym konsultowaniem miejskich wydatków (budżet partycypacyjny) . Domagamy się wstrzymania jakichkolwiek działań policji na terenie Przychodni do czasu zakończenia rozmów z Urzędem Miasta, uszanowania naszej niezależnej działalności, i wstrzymania eksmisji do czasu wypracowania wspólnej, uzgodnionej z mieszkańcami i mieszkankami warszawy na drodze prawdziwych konsultacji, polityki mieszkaniowej.


Działania wokół Przychodni wpisują się w szerszy ruch Occupy (okupowania). W setkach miast na całym świecie miliony osób okupuje budynki, place, parki, aby zaakcentować swój sprzeciw wobec wzrostu nierówności społecznych oraz dominacji logiki zysku, która prowadzi do pogwałcenia praw uboższych. Miasto należy do mieszkańców i mieszkanek! To my stanowimy miasto!

Relację 'minuta po minucie' z próby eksmisji można prześledzić na twitter.com/#!/elbazostaje
Policja zatrzymuje jednego z protestujących

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz