piątek, 19 października 2012

Rewitalizacja D.I.Y. czyli jak naprawiać miasto? - warsztaty/dyskusja/projekcje

środa 24 X
GODZ. 17.30

Rewitalizacja D.I.Y. czyli jak naprawiać miasto? - warsztaty/dyskusja

Rewitalizacja (łac. re+vita – dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie) – działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast, np. poprzemysłowych, pustostanów itp., którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary te zmieniają swoją funkcję na kulturotwórczą, społeczną czy po prostu stają się przestrzenią mieszkaniową.

Czy zepchnięty na margines i skryminalizowany squatting może być remedium na problemy degradacji tkanki miejskiej i problemy lokatorskie coraz większej części społeczeństwa?

Na te i podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć na warsztatach z Wojtkiem Kłosowskim - wieloletnim działaczem społecznym i miejskim, a także pracownikiem PAN. Omówimy przykłady sukcesów rewitalizacyjnych, które nie doprowadziły do gentryfikacji, a także spróbujemy wspólnie opracować rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na nasz kolektyw, jak również najbliższe otoczenie.

Zapraszamy na spotkanie w środę o 17.30 (24 października), ciepłą herbatę i wegańskie ciasto.

od 20 zapraszamy na dyskusję i projekcję filmów organizowaną z okazji MIESIĄCA AKCJI 
LOKATORSKICH

godz. 20.00

Mieszkać w Polsce. Dyskusja o problemach mieszkaniowych wraz z projekcją filmów o walce lokatorów/rek w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu i Wrocławiu.

PROJEKCJE:

"Melting clocks' hotel" (Wojtek Duda, Rafał Jakubowicz)
W blokach przy ulicy Mieleckiej we Wrocławiu, niegdyś hotelu robotniczym, znajdują się mieszkania socjalne. (…) W Polsce jest kilkadziesiąt [podobnych obiektów]. Zwykło się je określać eufemistycznie mianem “hoteli socjalnych”.

We wrocławskich “hotelach socjalnych” mieszka półtora tysiąca osób. Rodziny z dziećmi, starsi oraz niepełnosprawni, byli więźniowie, którzy na wolności nie mieli się gdzie podziać, a także osoby uzależnione od alkoholu; żyją wspólnie, w skrajnie trudnych warunkach.
[http://www.rozbrat.org/kultura/film/2730-melting-clocks-hotel-projekt-filmowy]

"Klasztorni lokatorzy" (Piotr Malinowski, Inga Hajdarowicz, Anna Bednarczyk)
Około 300 lokatorów i lokatorek oraz kilkanaście punktów usługowych z kamienic przy ulicach Józefa oraz Bożego Ciała czeka na eksmisje. Właściciel budynków - zakon kanoników regularnych laterańskich, wydzierżawił je firmie, która planuje przekształcić kamienice w ekskluzywne centrum konferencyjne. Mieszkańcy największy żal mają do Zakonu, prowadzącego również ich parafię, który o swoich planach "zapomniał" im powiedzieć.

„Strajk matek” (Magda Malinowska)
Reportaż przygotowany przez SzumTV we współpracy z Think Tankiem Feministycznym, z działań matek walczących z władzami Wałbrzycha m.in. na drodze zajmowania pustostanów.

Ponadto, zaprezentowana zostanie walka lokatorów mieszkających przy ulicy Stolarskiej w Poznaniu, którzy w obronie przed nielegalnymi działaniami administracji zabarykadowali kamienicę.

ZAPRASZAMY !!!!!

KOLEKTYW PRZYCHODNIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz